Vaistiniai augalai ir jų panaudojimas
Vaistiniai augalai, auginami darželiuose, randami laukuose ar miškuose, buvo naudojami ne tik liaudies medicinoje ar veterinarijoje. Kai kuriais vaistiniais augalais šeimininkės mokėjo pagardinti kasdienį maistą.
Susipažinkite su keletu tokių vaistinių augalų:
Baliniai ajerai liaudies medicinoje vartoti apetitui gerinti, sergant virškinamojo trakto ligomis, nuo plaukų slinkimo.
Tradicinėje virtuvėje ant ajerų lapų buvo kepama duona, ajerų milteliais higienos sumetimais išbarstomos virtuvės grindys.
Aguonos liaudies medicinoje vartotos kaip raminamasis vaistas.
Tradicinėje virtuvėje aguonomis mėgstama skaninti įvairius baltų miltų kepinius, iš aguonų gaminti apeiginiai patiekalai – pavyzdžiui, šaltanosiai su aguonų įdaru Vėlinėms, aguonpienis Kūčioms ir pan.
Kanapės liaudies medicinoje vartotos plaučių uždegimui, augliams gydyti.
Tradicinėje virtuvėje grūstomis kanapių sėklomis, ypač Žemaitijoje, mėgta skaninti bulvių patiekalus. Žemaičiai gamino ir kanapinį pieną, kanapių rasalą (kanapių pienas, sumaišytas su trintomis silkėmis ir svogūnais). Į šiupinį taip pat dėta kanapių sėklų. Kanapės, kaip ir aguonos, buvo iš Kūčios – valgio, skirto ir protėvių vėlėms, sudėtinė dalis.
Pažiūrėkite, kaip Petras Bieliauskas iš Žemaitijos moko grūsti kanapynę. Zitos Kelmickaitės laidos „Ryto suktinis“ ištraukos.
Apyniai liaudies medicinoje naudoti malšinti įvairiems skausmams, jais gydyta nemiga. Taip pat apyniai naudoti kaip apetitą gerinanti ir bakterijas naikinanti priemonė.
Tradicinėje virtuvėje apyniai plačiai naudoti girų ir alaus gamyboje.
Pasiklausykite E. Vyčino atliekamos dainos Ką kalbėjo apynėlis:
Avietės liaudies medicinoje plačiai naudotos peršalimo ligoms gydyti. Taip pat manyta, kad avietės skatina virškinimą, jų uogų patariama vartoti besilaukiančiosioms.
Tradicinėje virtuvėje iš aviečių uogų virtos uogienės, kisieliai, jos naudotos kepinių įdarams.
Norėdami susipažinti su laukinių augalų panaudojimo šiuolaikinėje virtuvėje galimybėmis, išsinagrinėkite knygą „Laukiniai valgomi augalai“, kurią sudarė Laura Galkinaitė, konsultavo Rasa Buslavičienė.