Ilgą laiką Lietuvoje šalia profesionaliosios dailės gyvuoja liaudies menas. Tai ypatinga meno šaka, atspindinti tautos dvasią. Tautodailę kuria ne profesionalūs menininkai, o liaudies meistrai.

J. Gumbio kolekcijos dalis. Aut. T. Bauro

J. Gumbio manymu, menas yra pati geriausia priemonė, jei nori suvokti gyvenimo prasmę: „Muziejuje pristatoma kolekcija – tarsi intelektuali kelionė Lietuvos meno ištakų link.“

„Be liaudies meno paveldo šiandien sunku įsivaizduoti modernios kultūros puoselėjimą ir tautinės savimonės ugdymą. Tradiciniais raštais marginti audiniai, drožiniai, keramika, tautiniai drabužiai ir netgi neįmantrūs kaimo buities reikmenys mūsų suvokiami kaip savasties liudytojai, leidžiantys pajusti savo išskirtinumą plačiajame pasaulyje.“

„Europoje tautodaile aktyviau pradėta domėtis tik XIX a. antrojoje pusėje. Būtent tada liaudies pavelde įžvelgta ne tik etnografinė, bet ir meninė vertė.

Daugau apie J. Gumbio kūrybą ir apie tautodailę skaitykite R. Mikšionienės straipsnyje „Tautodailė žinomam advokatui padeda pajusti ir būties trapumą“.

„Skulptūras ir paveikslus renku ne sau, kad vienas žiūrėčiau. Nesijaučiu visiškas kūrinių šeimininkas – dailininkai juos kūrė ne man vienam“, – sakė žinomas advokatas ir kolekcininkas Jaunius Gumbis.

Lietuvos nacionalinis muziejus, tęsdamas populiarų parodų ciklą „Muziejus ir kolekcininkas“, pravėrė duris į dar vieno privataus kolekcininko lobyną. Naujajame arsenale surengta teisininko J. Gumbio Lietuvos dailės kolekcijos kūrinių paroda „Surinkta ir išsaugota“.