Laidotuvės (1935 m., Kupiškio valsčius). Aut. nežinomas

Laidotuvės, kaip ir vestuvės bei krikštynos, turi savų ritualų.

Laidotuvių tradicijos ir pagarba mirusiesiems rodo aukštą vidinę tautos kultūrą, dvasingumą.

Laidotuvių dalys
Laidotuvių dalys

Marinimas, šarvojimas, budynė, išlydėjimas į kapines, laidojimas, pakastynės, mirusiojo minėtuvės, gedulas.

Tiek ligonį marinant, tiek jam mirus, namuose turėjo būti laikomasi tylos, taip išreiškiama pagarba mirusiojo vėlei.

Viena iš svarbių laidotuvių apeigų dalių – mirusiojo prausimas, moterį prausdavo moterys, o vyrą – vyrai, daugelyje tautų tai laikyta paslauga velioniui, išlaisvinančia jo vėlę.

Buvo svarbu atlikti visas laidotuvių apeigas, kad mirusysis nepasiliktų „tarp žemės ir dangaus“.

Karstai
Karstai

Karstai būdavo daromi iš gerai išdžiovintų lentų, tačiau, jeigu mirusysis jų nebūdavo pasirūpinęs, tą padarydavo kaimynai ar pats karstų meistras, už tai neimdavęs atlygio. Kai kuriuose šaltiniuose karstas vadinamas ne tik grabu, bet ir rakštimi.

Mirusiajam į karstą buvo dedama jo padėtį atspindinčių daiktų: papuošalų, darbo įrankių, net ginklų – buvo tikima, kad po mirties mirusysis gyvens tokį patį gyvenimą.

Mirusysis tradiciniame kaime buvo šarvojamas ant lentų pakylos, o tik vėliau perkeliamas į karstą, kurį iškeldavo pro langą, kad vėlė nerastų kelio namo.


O kokie kitų tautų laidotuvių ritualai? Palyginkite lietuvių ir kitų tautų vieno iš laidotuvių etapų – gedulo – tradicijas, pateikiamas „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“.

Susidomėjai? Daugiau galima paskaityti straipsnyje „Keisčiausios pasaulinės laidotuvių tradicijos“.

Skirtingose kultūrose laidotuvių tradicijos skiriasi ir būna labai įdomios. Palyginti su Lietuvos laidotuvių tradicijomis, kitose kultūrose yra sulaužomi visi mūsų tabu. Yra nevengiama velionį išlydėti į kitą pasaulį triukšmingai ar net surengti jų garbei festivalį.

Indonezija. Šioje valstybėje atsisveikinimas su artimu žmogumi būna didžiulis renginys, į kurį įsitraukia visas kaimas ir laidotuvių trukmė vyksta nuo keleto dienų iki kelių savaičių. Šiai laidotuvių puotai artimieji gali taupyti ištisus metus. Per laidotuvių ceremoniją „vandens buivolas“ nuneša mirusiojo sielą į anapilį. Iki atsisveikinimo šventės velionio kūnas laikomas namuose.

Naujasis Orleanas. Čia laidotuvės balansuoja tarp džiaugsmo ir širdgėlos. Laidotuvės būna šurmuliuojančios, o gedinčiuosius į priekį veda orkestras. Iš pradžių orkestras groja už širdies griebiančias raudas, o kai velionis palaidojamas, tuomet pereinama prie ritmingų melodijų.

Pietų Korėja. Pietų Korėjoje yra priimtas įstatymas, kuris velionio artimuosius įpareigoja po 60 metų išimti karstą iš žemės. Būtent dėl šio įstatymo šalyje smarkiai išpopuliarėjo kremavimas. Tačiau tai ne vienintelis būdas. Pietų Korėjos kompanijos siūlo supresuoti palaikus į brangakmenių formos karoliukus. Šie karoliai gali būti žalsvai mėlyni, rožiniai arba juodi. Karoliukus laiko namuose.

Laidotuvių dalyviai kapinėse 1939 m. Aut. nežinomas