Instrumentinių sutartinių skyriuje jau susipažinote su nemenka dalimi tradicinių instrumentų. Šiame skyrelyje apžvelgsime likusius ankstyvesnės instrumentinės muzikos  instrumentus ir instrumentų klasifikaciją. Pagal garso šaltinį ir išgavimo būdus, liaudies instrumentai yra skirstomi į grupes.

Vienu ankstyviausių bei archajiškiausių instrumentų laikomas būgnas.

Membranofonas. Manoma, kad Mesopotamijoje ir Egipte būgnai buvo naudojami jau prieš 4000 metų, tačiau jie buvo gaminami iš greitai suyrančių medžiagų, tad išlikusių senųjų būgnų pavyzdžių yra labai mažai.

Daugelyje pasaulio tautų tikima, kad būgno garsai gali nuvyti blogį ir iškviesti gerąsias dvasias, dėl to būgnai naudoti ritualuose, kaip maginę galią turintis instrumentas.

Pagal R. Midgley (1999)

Lietuvoje grota įvairiais būgnais, vieni iš jų – cilindriniai būgnai. Gaminami išskaptuojant medžio kamieną ir aptempiant oda (iš vienos arba iš abiejų pusių). Šiais būgnais grojama dviem lazdelėmis, naudojami laidotuvėse, kiek vėliau – signalams perduoti. Būgnas užėmė tokią svarbią poziciją liaudies muzikoje, kad „būgnijimo tradicijų nepajėgė išstumti net pagoniškų reliktų netoleravusi krikščionybė.“

Pagal M. Baltrėnienę, R. Apanavičių (1991)

Piemenaitė išgena karves į lauką, Panevėžio apskr. Aut. B. Buračas

  • Tačiau būgnas nėra vienintelis itin senus laikus menantis instrumentas. Viena archajiškiausių folkloro dalių laikomas piemenų folkloras. Dažniausiai tai improvizacinės prigimties kūrinėliai, kurių patys piemenys net nelaikydavo muzika. 
  • Piemenų folkloras yra stipriai susijęs su ganymui svarbia signalinėmis funkcijomis: gyvulių sušaukimu, susisiekimu su kitais piemenimis ir kerdžiumi, pranešimu apie pavojų. Gyvulių ganymas –nelengvas darbas. Piemenys susiduria su šalčiu, pavojingais žvėrimis, dėl to, be signalinės funkcijos, piemenų repertuare, atsispindi ir jų patiriama kasdienybė bei jos sunkumai (labiau pasitaiko vokalinėje muzikoje).

Piemenų naudojami instrumentai pasižymi paprastumu, yra nesudėtingai pagaminami. Vis dėlto, pati instrumentinė muzika – ne tokia jau paprasta – gausu ornamentikos, laisvos ritmikos, improvizacijos.