Ar žinojote, kad Aukštaitijoje dvarų būta daugiausiai? Pasižiūrėkite dokumentinio filmo „Aukštaitija“ ištrauką ir susipažinkite su vienu gražiausių Rytų Aukštaitijos Rokiškio dvaru.
Dvaruose gyveno ne tik dvarininkai, jiems dirbo daugybė žmonių: kambarinių, liokajų, auklių, mokytojų ir kt. Apie tai, kokie žmonės dirbo dvaruose ir kokios patalpos jiems būdavo skiriamos, žiūrėkite vaizdo įrašo „Dvarų dėlionė“: kas vyko dvaro tarnų patalpose?“ ištraukoje.
Apie kitus Lietuvos dvarus galite sužinoti video medžiagoje.
Liubavo dvaras ir jo istorija
Biržuvėnų dvaras
Plungės dvaras
Zyplų dvaro sodybos grožis
Pasigrožėkite mediniu Džiuginėnų dvaru.
„Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“ apibūdinama ir dvarų architektūra.
Dvaro sodybos pastatai atliko tą pačią funkciją kaip ir valstiečio sodyboje, bet jų architektūra buvo puošnesnė, tobulesnių formų. Susiklostė būdingas dvaro planas su keletu aptvertų kiemų, kuriuose stovėjo 20–30 pastatų.
Švariajame, reprezentaciniame, kieme buvo parkas, sodas, gėlynas, tvenkiniai, alėjos, ūkinėje dalyje – daržai.
Dvaro rūmai užėmė svarbiausią vietą. Dauguma jų buvo vieno aukšto, stačiakampio plano, simetriški, su prieangiu pagrindinio fasado viduryje. Kambariai komponuoti 2, rečiau 3 eilėmis.
Pastato viduryje buvo didysis kaminas – virenė, koridoriumi sujungta su kitomis ūkinėmis patalpomis ir su atskiru išėjimu namo gale.
Sienos ręstos iš tašytų sienojų, apkaltos lentomis, pakraigės puoštos profiliuotais karnizais.
Puošni būdavo ne tik pastato išorė, vidaus patalpos tinkuotos, kartais ištapytos, klijuotos apmušalais, kambariuose klotos medinės grindys. Didžiosios menės turėjo buazeriją, interjerus puošė koklinės stačiamalkės krosnys ir židiniai.
Svarbi buvo langų, durų forma ir jų apipavidalinimas. Interjeruose buvo įvairių stilių baldų, paveikslų, tekstilės. Dvarai būdavo ir mediniai, ir mūriniai.