Adventas (lot. adventus – atėjimas) – ikikalėdinis laikotarpis. „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“ pateikiama, kad Lietuvių advento tradicijos savitos.

Pranė Dundulienė (2005) pateikia, kad advento laikotarpiu, nors ir buvo vengiama pasilinksminimų ir šokių, tačiau vakarais žaidžiami žaidimai vaizduodavo javų sėją ir neva turėjo magiškos galios pagerinti būsimą derlių.

Pasižiūrėkite vaizdo įrašą „Perduokime savo vaikams Kūčių vakaro tradicijas“ ir sužinokite, kas gi būdinga advento vakarams bei pasiruošimui Kūčioms.

Rimantas Astrauskas (2013) teigia: „Dauguma advento Kalėdų dainų bei žaidimų turi paralelinę kompozicijos struktūrą: daina tarsi sudaryta iš dviejų šakų, kur pirmojoje paprastai plėtojami gamtos motyvai, o antrojoje – žmonių santykiai, dažniausiai piršlybų, vedybų turinys. Tai nieko nuostabaus: po advento prasidės mėsėdis – piršlybų ir vestuvių metas.“

Nijolė Marcinkevičienė (2020) išskiria tokius Šv. Andriejaus dienos aspektus.

„Vis dėlto Andriejaus dienos būrimai dažniausiai siejami su pranašiškais sapnais. Sapnas – karalystė, kurioje gali išsipildyti slapčiausi žmogaus troškimai. Merginos negalėjo nepasinaudoti joms palankaus šventojo galiomis, todėl tam tikrais veiksmais, daiktais, žodinėmis formulėmis stengėsi paruošti kuo geresnes sąlygas stebuklingajam sapnui, padėsiančiam išvysti būsimą gyvenimą: „Prieš Andriejaus dieną reikia nieko nevalgyt ir išvakarėse atsigulti miegoti ant pliko suolelio. Ką naktį sapnuosi, toks ir gyvenimas bus (Klabinių k., Utenos r.).“

Iš ko kildinamas Kūčių vardas?
Iš ko kildinamas Kūčių vardas?

Kūčių vardas kildinamas iš senovinio patiekalo – kūčios. Jis gaminamas iš šutintų kviečių, miežių, kruopų, žirnių, pupų su aguonų pienu ar medumi. Šiuo patiekalu būdavo vaišinamos mirusiųjų vėlės.

Liutauras Baltasis (2011) grindžia kalbininkų versiją, kad žodis kūčia Lietuvoje vartojamas dar nuo XII a., vadinasi, šią šventę lietuviai šventė dar iki krikščionybės įvedimo. 

Ką reiškia grūdai (sėklos) Kūčių valgyje?
Ką reiškia grūdai (sėklos) Kūčių valgyje?

Aleksandras Žarskus (2009) pažymi, kad „grūdai, t. y. sėklos, kurios sudaro pagrindinį Kūčių valgį kūčią, simboliškai išreiškia sunykimą, mirtį, kūtimą (kūsti) ir gimimą, prisikėlimą, atkutimą (kusti) naujam Rėdos ratui <...>. Kalėdiniame virsme Kūčių naktį įveikiamas žemiausias Rėdos rato taškas. Einant nuo Ilgių šventės žemyn kūstama, t. y. liesėjama link linkio taško, o jį įveikus atkuntama, t. y. stiprėjama, atsigaunama, gyvėjama.“

Birutė Imbrasienė (1990) pažymi, kad Kalėdos – tai sena agrarinė šventė, o tikėjimai ir papročiai, kaip teigiama literatūroje, liudija tikėjimą Saulės atgimimu. Pats Kalėdų pavadinimas siejamas su kalendoriumi, žodžiais kalti, kalėti.

Kalėdos

Kalėdų papročius išsamiai aprašo Pranė Dundulienė (1991). Susipažinkite:

  • Žmonės keldavosi anksti, nudengdavo Kūčių stalą, stebėdavo, ar nebuvo vėlės naktį apsilankiusios.
  • Pirmąją Kalėdų dieną žmonės niekur neidavo, nieko nedirbdavo, burdavo, kokie bus ateinančių metų orai – saulėta diena rodė derlingus metus ir kt.
  • Stiprią galią turėjo linkėjimai, sveikinimai, jie sudarė pagrindinę apeigų dalį.

Kalėdossaulėgrįžos šventė, kai tamsą pakeičia šviesa, o dienos ima ilgėti. Ar Kalėda ir Kalėdų Senelis – tai tas pats? Pasidomėkite.

Daugiau apie devyniaragį elnią skaitykite Jono Vaiškūno (2010) straipsnyje „Kai atbėga Elnias devyniaragis“.

Archeologiniai duomenys rodo, kad elnio kultas senojoje Europoje buvo labai plačiai paplitęs. Anglijoje aptikti 8000–7500 metų pr. Kr. priskiriami ragai su kaukolės dalimi, jie apdoroti taip, kad būtų galima užsidėti ant galvos. Manoma, kad tokius galvos papuošalus naudojo apeiginių šokių metu. Šokiai su stirnų, briedžių ar elnių ragais išlikę iki mūsų laikų. Naujųjų metų proga tokie šokiai ir dabar šokami Anglijoje, Vokietijoje, Rumunijoje ir kitur. Raginių kulto lazdų, priskiriamų 3000 metų pr. m. e., su meistriškai išskaptuota briedės galva rasta Šventojoje prie Baltijos jūros, o priskiriamų 5000 metų pr. Kr. – Gaban urve Šiaurės Italijoje..“[1]

Net senojo akmens amžiaus olose aptinkami elne arba elniu persirengusių žmonių atvaizdai. Udas Bekeris (Udo Becker) „Simbolių žodyne“ apie elnią rašo:

„Elnias dėl didelių, kasmet ataugančių ragų dažnai lyginamas su gyvybės medžiu, dėl to daugelyje kultūrų ir epochų simbolizavo derlingumą, augimą (taip pat ir dvasios augimą), mirimą ir kūrimąsi. Pagal germanų tikėjimus, elnias saugojo mirusiuosius, keliaujant į pomirtinį amžinojo gyvenimo pasaulį. Kraujo spalvos elnio ragai, numetami kiekvienų metų pradžioje, daugelyje tautų yra šviesos spindulių ir ugnies simbolis, todėl elnias laikomas Saulės gyvūnu arba tarpininku tarp dangaus ir žemės.

Manyta, kad žiemos vidurys – sausio 25-oji.

Per pusiaužiemį – Krikštus – būdavo susilaikoma nuo kai kurių darbų tam, kad vasarą nebūtų patiriama nuostolių. Šią dieną buvo draudžiama valgyti bulves, kad jos nekirmytų.

Apie pusiaužiemį ir jo tradicijas pažiūrėkite vaizdo įraše „Pusiaužiemio papročiai“.

Užgavėnės – žiemos išlydėjimo ir pavasario virsmo šventė. Ji minima daugelyje tautų, skiriasi tik jų šventimo trukmė, laikas ir kt.

Pranė Dundulienė (1991) pažymi, kad galima išskirti kelis Užgavėnių apeigų momentus.

  • Vaišes
  • Važinėjimąsi po laukus bei važiavimą į svečius ir žirgų lenktynes
  • Pasirinktos lyties stabo vežiojimą ir deginimą
  • Persirengėlių vaidinimus
  • Lašininio ir Kanapinio kovą
  • Laidotuvių ir vestuvių inscenizavimą
  • Burtus

Užgavėnės Rumšiškėse. Aut. nežinomas. Šaltinis – Lietuvos liaudies buities muziejus

Arūnas Vaicekauskas (2010) analizuoja regioninių švenčių skirtumus.

Svarbu paminėti, kad vienas iš Užgavėnių simbolių – Morė – skirtingose Lietuvos vietose taip pat suvoktas įvairiai. Skirtingose Vakarų Lietuvos srityse pamėklė buvo vadinama kitaip:

  • Arčiau jūros ją paprastai vadino Morės vardu.
  • Regiono viduryje labiau buvo paplitęs Kotrės vardas.
  • Šiaurėje pastebimas Siuorės (Sorkės) vardas.
  • Rytinėje regiono dalyje (Vidurio Lietuvoje) pamėklė buvo vadinama tiesiog pagal išvaizdą: Čiučelė, Boba, Diedelis, Pelenų diedas.

Morė. Aut. R. Tarvydas

Užgavėnės – apeigos, kokia jų ir persirengimo gyvūnais prasmė, pasižiūrėkite vaizdo įrašo „Užgavėnės. Kaukės ir personažai“ ištraukoje.