Mažosios Lietuvos herbas. Aut. nežinomas. Šaltinis – tautinispaveldas.lt

Etninės kultūros globos tarybos puslapyje išskiriami svarbiausi Mažosios Lietuvos formavimosi etapai.

Mažosios Lietuvos sodyba. Aut. nežinomas

Mažojoje Lietuvoje kaimų tipai buvo trijų rūšių:

  1. Sumišę laisvosios statybos kaimai
  2. Gatviniai kaimai
  3. Vienkieminiai kaimai

 

Kaimai ir sodybų tipai skyrėsi priklausomai ir nuo regiono vietovės. Literatūroje pažymima, kad skiriamos laukininkų, pajūrio, pamario, daržininkų, pievininkų, pelkininkų ir kt. sodybos.

Apie Mažosios Lietuvos kaimų ir sodybų tipus pasižiūrėkite dokumentinio filmo „Mažoji Lietuva“ ištraukoje.

Žvejų sodybos – vienas iš Mažosios Lietuvos sodybų tipų. Paskaitykite, kas apie jas pateikiama leidinyje „Kaimo statyba: Mažoji Lietuva“.

„Žvejų sodybos rikiavosi viena šalia kitos patogesniuose pakrantės ruožuose – tokios gyvenvietės panašios į gatvinių kaimų, tik čia vienijanti ašis yra upė, o gatvė tiesiama lygiagrečiai netoliese. <...> Pajūrio žvejų ūkiai paprastai menki, nes žvejyba jūroje neleido itin prakusti. Žvejai gyveno nedidelėse sodybose iš keleto mažų statinėlių, išrikiuotų galais palei kranto liniją, o ir jai lygiagrečią gatvelę.“

<...>

„Sodybos ir pastatai buvo arti vandens, visai prie pat jo – ūkiniai, žvejybos įrankiams susidėti skirti pastatėliai, o gyvenamieji nameliai kiek toliau. Įspūdingai turėjo atrodyti iškabinti džiovinami žvejų tinklai, tarp kurių būdavo paliekami tarpai praeiti.
Gyvenamieji ir ūkiniai trobesiai galėjo būti sustatyti greta arba linija vienas už kito, ir tik naujesniuose sklypuose ūkinis statinys stovėjo palei sodybos galinę kraštinę.“

<...>

„Pamario ir paupių žvejai, galėję kartu su žvejyba verstis ir daržininkyste, kitais verslais, turėję geresnį susisiekimą su miestais, buvo turtingesni; jie turėjo ir daugiau, ir didesnių pastatų. Nors drėgnose vietose dažnai ir jiems teko glaustis vieniems prie kitų, panaudojant sausesnes vietas siauruose pakrantės ruožuose.“

<...>

„Potvynių pavojus vertė kai kur įrengti apsauginius pylimus, kitais atvejais krantas buvo kaip prieplauka, sudariusi atvirą ūkinio kiemo kraštinę. Sausesnėse vietose sodybos galėjo kurtis erdviau, tarp laisviau išdėstytų pastatų būta skirtų ir žemės ūkio reikmėms, mat toliau nuo vandens žvejai įsirengdavo daržus, kurie taip pat buvo svarbus uždarbio šaltinis.“

<...>

„Žvejų sodyboms buvo būdingas, bet jau išnykęs, atskiras pastatėlis žvejybos įrankiams susidėti, žuvims rūkyti, lydyti jų taukus, jis buvo vadinamas bukine arba pūkine. Tai vienos ar poros patalpų įrankinė, būdavusi arčiau vandens, šalia prieplaukos.““

Apie etnografinę pajūrio žvejo sodybą, esančią kopgalyje, klausykite įraše.

Po tradicinį gatvinį žvejų kaimą Mingę pakeliauti galite žiūrėdami Šilutės raj. savivaldybės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos vaizdo įrašą.

Mažosios Lietuvos architektūra turėjo panašumų į kaimynų – žemaičių – architektūrą. Skaitydami ištrauką pasidomėkite, kas jai būdinga.