Kai jau žinote, kodėl svarbu priklausyti bendruomenei, reikia išsiaiškinti, kas yra savimonė, t. y. kam save priskiriate patys.
Savimonė – savęs išskyrimas iš aplinkos, savo santykio su pasauliu, savojo „aš“, savo asmenybės fizinių ir dvasinių savybių, savo poelgių, veiksmų, minčių, jausmų, norų, interesų suvokimas ir vertinimas.
Ar esate girdėję, kad žmonės ieško savo tapatybės? Siekdami geresnio gyvenimo, norėdami išbandyti savo gebėjimus žmonės dažnai išvyksta iš gimtojo krašto (kaimo, miesto, šalies), tačiau neretai grįžta prie savo šaknų: pavargę nuo miesto žmonės gyventi keliasi į kaimus, ten kuria bendruomenes, puoselėja senąsias tradicijas, amatus; į namus išsiilgę gimtinės sugrįžta emigrantai ir kuria gyvenimą joje. Paskaitykite žurnalistės Živilės Kavaliauskaitės ir Australijoje gyvenančios išeivės iš Lietuvos Cea Cea Barbaros interviu ištrauką.
„Cea Cea Barbara Moller dabar gyvena Vilniuje ir mokosi lietuvių kalbos. Gegužės pradžioje moteris buvo atvykusi į Šiaulius susitikti su giminaičiais – čia gyvena jos antros kartos pusbrolio Dariaus Urlakio šeima. Cea Cea Barbaros močiutė ir Dariaus močiutė buvo seserys. Urlakiai viešniai surengė kelionę į vietas, susijusias su šeimos šaknimis, keliavo po Žemaitiją. Kartu aplankė Bazilionus, užsuko į bažnyčią, kurioje tuokėsi seneliai, ant prosenelių kapų uždegė žvakių. Cea Cea Barbarą užplūdo daugybė jausmų: „Manau, močiutė būtų buvusi labai laiminga...“
Kalbėdama apie šeimos praeitį, moteris graudinasi. „Esu jautri kaip vaikas“, – pasiteisina. Daug emocijų kelia ir senelių patirti išgyvenimai, ir dabarties patyrimai – aplankyti kapai, mamos vaikystės vietos. Lyg viskas buvo tolima laike ir erdvėje, o dabar – šalia ir taip sava. <...> O ar jaučiasi esanti lietuvė? „Jei geriau mokėčiau kalbą, labiau jausčiausi, gaila, kad dar negaliu kalbėti laisvai. Bet noriu čia grįžti, mane traukia“, – atsako.“
Tapatybės ieškoti, o suradus ją puoselėti, branginti ir saugoti skatina daugybė veiksnių: sąsajos su praeitimi, tradicijų ir papročių tęstinumas, vertybių puoselėjimas, ryšys su gimtaisiais namais, gimtosios kalbos mokėjimas ir kita.