Nuo senų senovės lietuvius maitino miškai ir vandenys. Giriose medžioti žvėrys, rinktos uogos, grybai, šaknelės, žolelės, vandenyse pagautos žuvys. Nuo seno žmonės išmoko ir atsargų žiemai prisikaupti, nes, kaip liaudies patarlėse sakoma, „Bado dantys aštrūs – viską suvalgo“, „Alkanam duona už medų skanesnė“, „Ir šauksi, ir kauksi, kai valgyt negausi“.

Ežys. Aut. S. Paltanavičius

Vieną kartą žvėrys sumanė kelti puotą. Prireikė pipirų ir žvėrys išsiuntė ežį jų parnešti. Ežys, labai greitas būdamas, grįžo tik už septynių savaičių. Belipdamas per slenkstį pargriuvo ir visus pipirus išbėrė.

– Tai, – sako ežys, – vis tas skubos darbas.

Neregėtos negirdėtos pasakos / sud. B. Kerbelytė, 1961

Vaišės, apeiginis valgymas – privaloma dalis tiek kalendorinėse, tiek šeimos, tiek darbo pabaigtuvių šventėse. Maisto pasidalijimas buvo skirtas tiek šeimos, tiek bendruomenės tvirtiems tarpusavio santykiams palaikyti. Kiekvienas Lietuvos regionas pasižymėjo išskirtiniais patiekalais. Vaišėms paprastai parinkdavo geresnių, kasdieną nevartojamų patiekalų. Be to, vaišių sudėtis priklausė ne tik nuo regiono, bet ir nuo šventės pobūdžio.

Sūduvių sūris. Aut. T. Preikšas

Ypač gausiomis vaišėmis garsėjo Suvalkijos (Sūduvos) regionas. Derlingos regiono žemės lėmė gausesnį maisto racioną, todėl čia ant vaišių stalo galėjo puikuotis įmantresni patiekalai.

Vėlės prie stalo buvo kviestos ne tik per Vėlines. Apeiginės Kūčių vakarienės metu taip pat buvo stengiamasi vėles pavaišinti tam tikrais patiekalais – kūčia, avižų kisieliumi.

Apie vaišes mirusiesiems Vėlinių laikotarpiu pasiklausykite Šilalės kultūros centro parengto vaizdo įrašo Vėlinių tradicijos ir papročiai ištraukoje.