Lietuviškų ristynių akimirka. Aut. nežinomas. Šaltinis: Lietuviškų ristynių federacija

Nuo seno žmonės žinojo, kad norint turėti tvirtą ir stiprų kūną reikia jį lavinti. Nors specialių treniruočių kaimo žmonės neturėdavo ir dirbdavo sunkius fizinius darbus, tačiau skirdavo laiko ir žaidimams, kuriuos perduodavo iš kartos į kartą. Dabar tai vadinama etnosportu.

Ji apibūdina sportinius žaidimus, perduodamus iš kartos į kartą. Ši sąvoka glaudžiai susijusi su Lietuvos kultūriniu paveldu, atspindinčiu vietos tapatybę ir bendruomenės tradicijas. Etnosportas ne tik skatina fizinį aktyvumą, bet ir yra svarbus kultūrinis reiškinys, kuriame susipina istorija, tautinės vertybės ir bendruomeniškumo jausmas.

Etnosporto praktika ugdo fizinę sveikatą ir puoselėja kultūrinį prisirišimą prie savo šaknų. Be to, ji skatina bendradarbiavimą tarp kartų, leidžiant perduoti šias ypatingas tradicijas kaip turtą ir paveldą ateities kartoms.

Pagal Lietuvos etnosporto komitetą

Lazdos traukynės – tai žaidimas, plačiai žinomas visuose Lietuvos regionuose. Savo prigimtimi tai yra paprasta veikla, tačiau kiekvienas, kuris ją išbandė, pastebės, kad traukiant lazdą svarbi ne tik fizinė jėga, bet ir greitis, ištvermė, taip pat pasirinkta taktika bei judesių koordinacija. Laimi tas žaidėjas, kuris sugeba užsimesti varžovą ant savęs arba išlaikyti lazda savo rankose po traukimo.

Pasižiūrėkite lazdos traukynių pristatymą ir pasvarstykite, kiek žaidėjų gali žaisti šį žaidimą? Kada žaidėjas laimi žaidimą?

Dar vienas žaidimas su lazda yra lazdos išstūmimas iš rato. Susipažinkite su šiuo žaidimu, atsakykite, kaip žymėdavo rato ribas?

Tai panašu į imtynes: iš rato išstumti reikia varžovą, kad jis bent viena koja atsistotų už ribos. Svarbu, kad lazda neįsiremtų į kūną, būtų laikoma tik rankomis, tačiau svarbu neatitraukti rankų nuo lazdos.

Žaidimas komandomis po tris – kyla. Laimi komanda, pirmoji surinkusi 1000 taškų.

Susipažinkite su kylos žaidimo taisyklėmis ir įvardinkite, kiek skirtingų būdų yra šiam žaidimui žaisti?

Tačiau tai dar ne visi žaidimai. Štai kokių ištvermės ir pasilinksminimo žaidimų sugalvodavo kaimo gyventojai.