Astronomijos žinios buvo labai svarbios, nes leido orientuotis laike ir erdvėje. Tačiau senovėje žmonės neturėjo nei teleskopų, nei kitų stebėjimo priemonių.
Tad kaip anksčiau žmonės stebėdavo dangų?
Paklausykite šio pasakojimo ir išsiaiškinkite, kokius stebėjimo įrenginius naudojo senovės lietuviai:
Paklausykite šio pasakojimo ir išsiaiškinkite, kokius stebėjimo įrenginius naudojo senovės lietuviai:
TV kultūros laida „Dangaus šviesulių mitiniai vaizdiniai“. Projekto autorė ir vadovė Nijolė Jačėnienė. Rengėjas – VšĮ „Vieno aktoriaus teatras" (2017)
Kaip matėte vaizdo įraše, netoli Molėtų observatorijos įrengta speciali Senovinė dangaus šviesulių stebykla. Čia norima lankytojus sudominti klausimais, kurie per amžius rūpėjo žmogui, taip pat supažindinti su etnine baltiška kultūra bei lietuvių liaudies astronomijos žiniomis.
Norėdami gyvai pamatyti senovinius ir dabartinius dangaus stebėjimo įrenginius bei daugiau sužinoti apie lietuvių liaudies astronomiją, tai padaryti galite etnokosmologijos muziejuje netoli Molėtų.
Susipažinkite su šiuo muziejumi:
Lietuviškų Zodiakų ženklus pristato Jonas Vaiškūnas:
Lietuviai taip pat turėjo ir Mėnulio kalendorių (tiesa, jau po truputį pereinantį į Saulės), datuojamą net XIV a. Tai yra lazda, vienas galas apkaltas variu ir išrašyta įvairiais ženklais. Mokslininkai jį vadina Gedimino krivule (skeptru). Šis kalendorius buvo pritaikytas žemdirbiams, jame pažymėti vieni svarbiausių žemdirbiams įrankių, tokių kaip spragilas, mintuvas, pjautuvas.
Pagal Pranę Dundulienę (2008)
Gedimino Krivulės brėžinys. Šaltinis – Lietuvos tautodailininkų sąjunga
Daugiau apie senovinius laiko matavimo būdus sužinokite virtualioje parodoje „Laiko matavimo būdai ir istorija“.
Pagal dangaus šviesulius senovėje žmonės ne tik sprendė laiką, tačiau nuspėjo ir artėjančius orus. Tai darė stebėdami saulę, mėnulį, planetas, žvaigždes ir net kometas, taip pat dangaus spalvą ir saulėtekius bei saulėlydžius. Didžiausias dėmesys skiriamas saulei, kurios poveikį žemei ir atmosferos procesams žmogus jaučia kiekviename žingsnyje. Ryte, kai dangus būna giedras, orų prognozė daroma remiantis saulėtekio spalva, rytinės aušros atspalviais, pačios saulės spalva, dydžiu ir forma bei aplink saulę susidarančiais optiniais reiškiniais.
Sužinokime keletą iš jų remiantis Igno Končiaus įžvalgomis (1924).
Pranašaujamas lietus
Pranašaujamas giedras dangus
Pranašaujamas šaltis
Pranašaujamas vėjas
Taigi, dangaus šviesulių stebėjimo tradicijos suteikė žmonėms galimybę geriau suprasti gamtą ir planuoti savo veiklas pagal orų pokyčius.
Įdomu, kad lietuviai, stebėdami dangų, sukūrė savitus pavadinimus žvaigždynams, planetoms, mėnesiams, savaitės dienoms. O nemaža dalis Europos tautų juos perėmė iš romėnų.
Anot Pretorijaus, netgi paros dalis lietuviai (Klaipėdos krašte) vadino ir skirstė savaip:
Pagal Pranę Dundulienę (2008)